Currently reading

Mrs. Dalloway
Virginia Woolf, Maureen Howard
David Copperfield
Charles Dickens, Jeremy Tambling

Serca alkoholowe

Pod mocnym aniołem - Pilch Jerzy

Kochani,

 

W najnowszym numerze tygodnika "Kultura Liberalna" pojawił się napisany przeze mnie tekst o najnowszym filmie Wojtka Smarzowskiego! Bardzo silnie wiąże się on oczywiście z prozą Jerzego Pilcha, dlatego pozwolę sobie zachęcić Was do przeczytania i podzielenia się refleksjami.

 

http://kulturaliberalna.pl/serca-alkoholowe-mocnym-aniolem-wojciecha-smarzowskiego/

 

Oto fragment:
 
Zarówno w przypadku specyficznej prozy Jerzego Pilcha, jak i filmowych realizacji Wojciecha Smarzowskiego mamy do czynienia z podobnym zjawiskiem. Pochwała kunsztu idzie w parze z zarzutami pustej grafomanii. A laudacja nowatorstwa i odwagi – z opiniami o sadystycznej błazenadzie.
 

Możemy się zachwycać, możemy odwracać ze wstrętem głowy, w ostatecznym rozrachunku możemy się szczerze i fundamentalnie nie zrozumieć. Dla jednych adaptacja „Pod Mocnym Aniołem” będzie wyłącznie „anatomicznym studium przypadku” – i na tym namysł się skończy. Dla innych zaś stanowić będzie fascynującą próbą przełożenia na język filmu czegoś, co w swym balansowaniu między rzeczywistością, imaginacją i podświadomością wydaje się niemal nieprzekładalne (...)