Currently reading

Mrs. Dalloway
Virginia Woolf, Maureen Howard
David Copperfield
Charles Dickens, Jeremy Tambling

Nazi żydo-gotyk Igora Ostachowicza

Noc żywych Żydów - Ostachowicz Igor

Książka jest dziwna (na poziomie narracji), absurdalna (na poziomie konceptów), po jej przeczytaniu w głowie kołacze się pytanie: o co w ogóle chodzi i po co on to napisał? Tuż po zakończeniu lektury „Nocy żywych Żydów” możemy być nieco skonfundowani, a nawet zniesmaczeni.

 

Jednak dopiero po wywleczeniu na światło dzienne kilku tropów interpretacyjnych powieść prawdziwie zyskuje na wartości.

 

 

Dlaczego właśnie Żydzi stają się zombie?

 

Pierwszym pytaniem, jakie nasuwa się przy okazji lektury, jest czy i w jaki sposób „Noc żywych Żydów” wpisuje się w wieloletnią debatę i próbę rozliczenia się Polaków z własną historią i polsko-żydowskimi stosunkami. W powieści współcześni warszawiacy – będący zaledwie ruchomym tłem wydarzeń – po raz kolejny uświadamiają sobie, że de facto żyją na jednym wielkim cmentarzu, i to cmentarzu specyficznej dla naszej historii grupy ludzi. Jednak wyraźniej uwaga zwrócona jest tutaj na fakt tabuizacji i wyparcia pewnych kwestii z polskiej pamięci zbiorowej. Dlaczego niektórzy Żydzi stają się zombie? Ponieważ są to ci, którzy z jakichś powodów nie spełniają warunków, by wejść do nieba – ze względu na tkwiącą w nich nienawiść, potrzebę dokonania zemsty i, przede wszystkim, ponieważ nikt, żaden krewny, czy przyjaciel, w należyty sposób nie pochylił się nad ich śmiercią, nie odmówił modlitwy, nie pochował szczątków. Nikt - ponieważ wszyscy tak samo zginęli. A dlaczego wśród zombie nie ma Polaków?

Polacy są napasieni zniczami, kwiatami, modlitwami, wspominkami. Jeśli nawet komuś mało, bo go coś dręczy, to i tak chce się uciekać z cmentarza jak najdalej od tych wszystkich apeli poległych, uroczystych mszy, przemówień, akademii, salw armatnich. Jak szukasz katolików, to wielu ich tu nie znajdziesz

Tak komfortowo czujemy się z pamięcią dotyczącą własnego narodu – palimy znicze! wywieszamy flagi! chodzimy na msze! – i zapominamy o innych nacjach, które stanowiły istotny element naszego społeczeństwa. Ktoś mógłby powiedzieć – przecież mamy już Muzeum Historii Żydów Polskich. Jasne. Okazuje się jednak, że nie tego potrzebują Żydzi. Pojawia się bowiem pytanie:

 

 

Dlaczego zombie chcą spędzać czas w centrum handlowym Arkadia?

 

Jednym z najbardziej groteskowo-abstrakcyjnych elementów powieści jest znaczenie i miejsce, jakie autor przypisuje temu największemu warszawskiemu centrum handlowemu.

 

Jedna z zombie-bohaterek, nastoletnia Rachela (która zdecydowanie woli, kiedy nazywa się ją Rejczel), nie może zostać zbawiona, dopóki na jej twarzy nie pojawi się uśmiech. Toteż główni bohaterowie wpadają na pomysł zabrania jej na wycieczkę do Arkadii, pójścia na lody czy zrobienia zakupów w modnym sklepie odzieżowym. Wprawdzie cel nie zostaje osiągnięty, jednak kiedy Rejczel opowiada innym zombie o swoich doświadczeniach na powierzchni, mieszkanie pary głównych bohaterów (w którego piwnicy znajduje się przejście do podziemnego cmentarza – rzecz dzieje się bowiem na Muranowie) naraz zapełnia się gromadą zombie dzieci i nastolatków, które również chcą przebrać się w nowoczesne ubrania, posłuchać współczesnej muzyki, dowiedzieć się, co to jest iPod, i jak obsługuje się nowoczesną elektronikę. Z czasem do młodzieży dołączają i dorośli, wszyscy garną się do Arkadii i chcą zakosztować współczesnego, konsumpcyjnego świata.

 

Kwestia dialogu polsko-żydowskiego zostaje sprowadzona do poziomu popkultury (skonsternowanym klientom Arkadii powtarza się, że osobliwi przybysze są przebranymi uczestnikami Zombie Walk) i ostatecznie zostaje rozcieńczona w kulturze konsumpcyjnej. Pojawiający się na powierzchni Żydzi nie domagają się upamiętnienia Holocaustu, wyraźnego zaznaczenia swojej obecności w polskim społeczeństwie. To Arkadia – a nie Muzeum Historii Żydów Polskich – okazuje się być tym, czego naprawdę potrzebują.

 

 

Zły bohater – neofaszyzm

 

To zdecydowanie mój ulubiony wątek tej powieści. Kwintesencjonalnie złym charakterem jest tutaj sam diabeł żywcem wyjęty z tradycji ludowej – ma kopyta, rogi, roztacza wokół zapach siarki. Tworzy on „armię”, która ma rozprawić się z wychodzącymi na ulice Żydami, a jej szeregi zapełniają współcześni neofaszyści. Przedstawieni są w karykaturalnej postaci jako przerośnięte półgłówki, które zwyczajnie lubią się napierdalać dla samej zasady, posługując się przy tym neonacjonalistyczną retoryką w wersji agresywnej i wulgarnej. Moja ulubiona scena to ta, w której grupka kilku neofaszystów siedzi w Lasku Bielańskim w poczuciu wyraźnego braku sensu i celu, pijąc piwo i zastanawiając się nad tym, co by tu rozwalić, aby umniejszyć swój dyskomfort. Nagle wyrasta przed nimi – przybyły prosto z piekła – niemiecki oficer w mundurze SS, którego wypowiedź doskonale ilustruje kompleksy, jakie – w moim odczuciu – targają współczesnymi neonazistami, atakującymi squaty i palącymi instalacje artystyczne na warszawskim pl. Zbawiciela:

– I czo? Polszkie male gówno, chcecze bycz nazisten?

– Jawohl Oberkommandant! – wykrzyczeli zachwyceni chłopcy, wyciągając z entuzjazmem ręce w ulubionym pozdrowieniu szubrawców.

Ostatecznie, w finałowej scenie „batalii o Arkadię”, kiedy stłoczeni w centrum handlowym zombie otoczeni zostają przez wroga i walczą o przetrwanie, armia szatana rozrasta się do naprawdę dużych rozmiarów, do Warszawy zjeżdżają się bojówki z całej Polski. Z jednej strony Ostachowicz traktuje neonazistów protekcjonalnie i prześmiewczo jako masę bezmózgich typów - zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z poszczególnymi osobnikami (jak choćby w przerażająco-groteskowj scenie, w której jeden z osiłków zaraz ma wyważyć drzwi łazienki, w której ukrywa się jedna z bohaterek, i ją zgwałcić, jednak zanim to się staje, masturbuje się w tak zapamiętały sposób, że ostatecznie spuszcza się na wciąż zamknięte drzwi, zaś na obelgi i wrzaski diabła rezolutnie odpowiada, że "chwilowo już mu się nie chce"). Jednak z drugiej strony nie możemy zapominać, że w dużej grupie są naprawdę agresywni i naprawdę mogą zagrażać otoczeniu.

 

 

Wszyscy jesteśmy glazurnikami z wyższym wykształceniem

 

Ostatnim wątkiem, na który chciałabym zwrócić uwagę, to postać głównego bohatera – anonimowego trzydziestolatka, który co prawda ma tytuł magistra („jakiego? czy to ważne?”), ale na co dzień zajmuje się układaniem płytek. Mieszka ze swoją anorektyczną, uzależnioną od Internetu dziewczyną – Chudą – i prowadzi przeciętne i pozbawione wyższych lotów życie. Pod wpływem swoich doświadczeń z zombie-Żydami zachodzi w nim przemiana, odkrywa w sobie odwagę i bohaterskość, pewne rzeczy zaczynają go w końcu obchodzić i ostatecznie to on staje na czele obrony Arkadii. W pewnym momencie wypowiada fantastyczną kwestię, nie tylko dla zagadnienia dialogu polsko-żydowskiego, ale i dla sprawy tożsamości narodowej:

Cała ta przeklęta szerokość geograficzna na każdej wysokości i głębokości jest gruntownie przesiąknięta bólem i strachem, o który ja się ledwie otarłem. Wszystkie te jęki i krzyki, łzy i krew, jedni odeszli, inni się błąkają, tu każdy atom jest zbrukany złem. Jeśli świat jest pełen rudy zła, to tu u nas została wytopiona w piecu. Wielka produkcja najczystszego zła w piecach, w których ludzie palą ludźmi. Zło to pierwiastek promieniotwórczy, wszystko jest tu napromieniowane, wszystko jest zło aktywne. Mogę sobie to obłożyć nawet podwójną warstwą kafelków, na spód nasze z Opoczna, a na wierzch terakota importowana ze spokojnych, społecznych miejsc, gdzie żyje się od wakacji do wakacji, mogę nimi wybrukować całą Warszawę i całą Polskę i możemy się po nich wesoło ślizgać w samych skarpetach z wełny górali, co to wszystko zapomnieli oprócz sabałowego pierdolenia, ale i tak nie będziemy beztroscy jak najarani Holendrzy, wywijający piruety na zamarzniętych kanałach. Żeby to był chociaż zwykły cmentarz. No dobra, dochodzę do siebie, jestem przekonany o wyjątkowości swojej polskiej doli; fatum, nieszczęście i rozczulanie się nad sobą, jednym słowem, łapię równowagę.

Mamy dość tej martyrologii i nieustannego nakierowania na pamięć, zadumę, refleksję, a jednocześnie nie możemy się od tego uwolnić i taki jest już nasz los. Ostachowicz, jak mi się zdaje, próbuje nieco złagodzić owo tragiczne błędne koło, wybierając właśnie ramy konsumpcyjno-popkulturowe, groteskę i absurdalny, gorzkawy humor. W istocie jednak nie daje nam on żadnej odpowiedzi, nie proponuje rozwiązań na poziomie społecznym czy politycznym. Gdyby tak rozbudować kilka wątków i bardziej nad nimi popracować, myślę, że wówczas otrzymalibyśmy książkę naprawdę ciekawą i wysokich lotów.

 

Zdaję sobie sprawę, że nie wszystkich to przekona. Jednak ci, którzy lubią groteskę, abstrakcyjny humor i rozwiązania rodem z kiepskich horrorów, mogą być zainteresowani. No i oczywiście, pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów zombie!