Currently reading

Mrs. Dalloway
Virginia Woolf, Maureen Howard
David Copperfield
Charles Dickens, Jeremy Tambling

Kiedy w Polsce self-publishing zdominuje rynek wydawniczy?

Ostatnimi czasy biblioteka stała się na powrót moim drugim domem i tonę pod stertą książek - jakkolwiek wątpię, czy poza maniakami historycznymi ktokolwiek zainteresowałby się ich treścią:)

 

Natknąwszy się jednak na informację o wydanej z okazji Halloween antologii opowiadań, powstałej na zasadach self-publishingu postanowiłam podzielić się linkiem do darmowej publikacji i rzucić w eter pytanie - czy spotkaliście się już z tą instytucją i co o niej uważacie? Czy istotnie może ona stać się przyszłością naszej literatury? I dlaczego w Polsce wciąż jest tak mało popularna?

 

***

 

I've been off for a while recently as I'm drowning in books and work and not leaving my university library, yet I came across with very interesting news which I decided to share with you. It's in Polish actually, but it provides some information about free-of-charge publication of Halloween short stories anthology, that is brought out according to "self-publishing" idea. Are you familiar with this phenomenon? In Poland it still doesn't get enough recognition and is not taken into account in a serious way. What do you think about it?